Babylab

Zajímá vás náš výzkum? Chtěli byste přispět? Trvale hledáme rodiče s dětmi pro účast v našich projektech. Obvykle máme experimenty pro děti od narození do 5 let: pokud zrovna neběží žádný experiment pro vaše dítě, pravděpodobně se takový během pár měsíců objeví a my se vám rádi ozveme. Podrobnější popisy některých experimentů najdete dále na této stránce. Pokud vás účast v našich výzkumech zajímá, prosíme o vyplnění kontaktního formuláře níže nebo o zprávu na email babylab@ff.cuni.cz.

Co můžete při účasti na experimentu očekávat? Většina experimentů vypadá tak, že se děti dívají na obrazovku s obrázky nebo animacemi, a zároveň slyší nějaké řečové podněty: slabiky, slova nebo věty. Novorozená miminka během experimentu spinkají. U některých experimentů pouze sledujeme, kam se děti dívají, u jiných mají děti nasazenou čepici, která nám pomáhá měřit aktivitu jejich mozku. Děti obvykle sedí na klíně u rodičů, starší děti (od dvou až tří let) mohou sedět samostatně, ale za přítomnosti rodiče.

Zde prosíme vyplňte vaše jméno.
Potřebujeme zjistit, pro které experimenty je vaše dítě ve správném věku.
Pro kontaktování nám na sebe nechte alespoň e-mail. Děkujeme!

V dětské laboratoři zkoumáme kognitivní a jazykový vývoj dětí od narození až do školního věku. V současnosti v naší laboratoři běží různé studie zaměřující se na jazykový a řečový vývoj u


Experiment testující percepci řeči u kojenců


Vnímání hlásek a slov

Ve studiích s nejmenšími dětmi - od narození do 12 měsíců věku - zkoumáme, kdy si miminka osvojí hlásky mateřského jazyka. Osvojování hlásek probíhá právě během prvních měsíců života (tedy ještě předtím, než dítě začne mluvit), ovšem není dosud dostatečně popsáno pro češtinu. Zjistíme, v jakém věku je miminko vyrůstající v českém jazykové prostředí schopno percepčně odlišit hlásky, jež v jeho jazyce mění význam slov jako např. parník a perník.

Pro měření dětské schopnosti rozlišit hlásky používáme metodu zrakové pozornosti. Miminko sedí na klíně rodiče a na obrazovce před sebou vidí statický obrázek (například šachovnici), zatímco z reproduktorů jsou v komfortní hlasitosti přehrávány hlásky, slabiky nebo krátké fráze. Podle doby, po kterou dítě udrží pozornost, zjistíme, které typy hlásek nebo slabik umí odlišit a které ne.

Nyní hledáme účastníky experimentů od narození do 12 měsíců věku. Pokud máte zájem dozvědět se o studii více, nebo se zúčastnit, prosím napište na adresu babylab@ff.cuni.cz nebo vzplňte formulář nahoře.


Rané porozumění slovům a větám

V těchto stuidích zkoumáme, jak děti od 18 měsíců až po 5 let rozumějí českým slovům a větám, případně zda rozpoznají chyby. Používáme různé metody, v současné době nejčastěji sledování očních pohybů, kdy děti sedí před televizní obrazkovou a poslouchají různé řečové podněty. Na obrazovce se objevují obrázky a my pomocí zvláštního zařízení sledujeme, na které obrázky se dívá. V jiných experimentech používáme i metody měřící aktivitu mozku. V takovém případě mají děti na hlavě nasazenou čepici s kontaktními snímači, které měří aktivitu v mozku podle signálů na povrchu hlavy. Úkolem dětí je opět poslouchat řečové podněty a dívat se na obrázky. Podrobnější informace vám napíšeme pro konkrétní studii, která zrovna běží, pokud se s námi spojíte formulářem výše nebo na mailu babylab@ff.cuni.cz.


 

Stránka ukládá soubory cookies.

Pokud s používáním cookies naší stránkou nesouhlasíte, nastavte prosím váš prohlížeč.