V dětské laboratoři zkoumáme kognitivní a jazykový vývoj dětí od narození až do školního věku. V současnosti v naší laboratoři běží různé studie zaměřující se na jazykový a řečový vývoj u
- novorozenců a kojenců, 0- až 12-měsíčních, Vnímání hlásek a slov, a
- batolat, ve věku 18 měsíců až 5 let, Rané porozumění gramatice.
Vnímání hlásek a slov
Ve studiích s nejmenšími dětmi - od narození do 12 měsíců věku - zkoumáme, kdy si miminka osvojí hlásky mateřského jazyka. Osvojování hlásek probíhá právě během prvních měsíců života (tedy ještě předtím, než dítě začne mluvit), ovšem není dosud dostatečně popsáno pro češtinu. Zjistíme, v jakém věku je miminko vyrůstající v českém jazykové prostředí schopno percepčně odlišit hlásky, jež v jeho jazyce mění význam slov jako např. parník a perník.
Pro měření dětské schopnosti rozlišit hlásky používáme metodu zrakové pozornosti. Miminko sedí na klíně rodiče a na obrazovce před sebou vidí statický obrázek (například šachovnici), zatímco z reproduktorů jsou v komfortní hlasitosti přehrávány hlásky, slabiky nebo krátké fráze. Podle doby, po kterou dítě udrží pozornost, zjistíme, které typy hlásek nebo slabik umí odlišit a které ne.
Nyní hledáme účastníky experimentů od narození do 12 měsíců věku. Pokud máte zájem dozvědět se o studii více, nebo se zúčastnit, prosím napište na adresu babylab@ff.cuni.cz nebo vzplňte formulář nahoře.
Rané porozumění slovům a větám
V těchto stuidích zkoumáme, jak děti od 18 měsíců až po 5 let rozumějí českým slovům a větám, případně zda rozpoznají chyby. Používáme různé metody, v současné době nejčastěji sledování očních pohybů, kdy děti sedí před televizní obrazkovou a poslouchají různé řečové podněty. Na obrazovce se objevují obrázky a my pomocí zvláštního zařízení sledujeme, na které obrázky se dívá. V jiných experimentech používáme i metody měřící aktivitu mozku. V takovém případě mají děti na hlavě nasazenou čepici s kontaktními snímači, které měří aktivitu v mozku podle signálů na povrchu hlavy. Úkolem dětí je opět poslouchat řečové podněty a dívat se na obrázky. Podrobnější informace vám napíšeme pro konkrétní studii, která zrovna běží, pokud se s námi spojíte formulářem výše nebo na mailu babylab@ff.cuni.cz.